W ten czy inny sposób nieuchronnie zetkniesz się z koncepcją "żelaznego trójkąta" w zarządzaniu projektami. Jest to w końcu jeden z podstawowych założeń zarządzania projektami, a tym samym podstawowy temat poruszany na kursach zarządzania projektami.
Czym jest żelazny trójkąt i dlaczego ma znaczenie w zarządzaniu projektami?
Ograniczenia w zarządzaniu projektami
Projekty zawsze będą miały ograniczenia. Są to czynniki lub zmienne, które mogą ograniczyć Twój projekt w taki czy inny sposób. Na przykład, o ile nie jesteś zamożny i nie musisz w ogóle myśleć o pieniądzach , prawdopodobnie nie będziesz miał wyboru i budując swój wymarzony dom, będziesz musiał pracować w ramach wcześniej ustalonego budżetu.
Innymi słowy, to, ile pieniędzy możesz wydać na projekt budowy domu, będzie nakładało na niego ograniczenia. Będzie to miało wpływ na to, jakich materiałów użyjesz, jakich fachowców zatrudnisz i ile osób będzie pracować przy budowie.
Oprócz pieniędzy, innymi ograniczeniami będzie dostępność ludzi, którzy będą pracować nad Twoim projektem. Im więcej osób pracuje nad projektem, tym szybciej wybudujesz swój dom. Ponadto, im bardziej znacząca ich wiedza, tym lepsza jakość wykończenia, murów, stolarki i innych elementów projektu.
Podobnie, dostępność sprzętu i materiałów, których potrzebuje Twój projekt, może również wpłynąć na Twój projekt. Na przykład, jeśli używasz importowanej tarcicy i jej wysyłka się opóźnia, to nieuchronnie spowoduje to opóźnienie w realizacji projektu.
Teoria potrójnych ograniczeń
Teoria potrójnych ograniczeń jest jedną z bardziej popularnych ram, które specjaliści od zarządzania projektami mogą wykorzystać do nadania sensu ograniczeniom w zarządzaniu projektami. Koncepcja żelaznego trójkąta wywodzi się z tych ram.
Zgodnie z ramami potrójnych ograniczeń istnieją trzy istotne ograniczenia, które kierownicy projektów muszą stale równoważyć. Są to:
1. Czas
Ile czasu masz na ukończenie projektu? Jakie są twoje ramy czasowe projektu i harmonogram? To jest właśnie ograniczenie czasowe.
2. Koszt
Ile możesz wydać na projekt? Jaki jest twój budżet? To jest właśnie ograniczenie kosztowe.
3. Zakres
Jaki jest oczekiwany produkt projektu i jakie są jego cechy? Jakie są założenia projektu? To jest ograniczenie zakresu.
Te trzy ograniczenia są ze sobą powiązane i razem ograniczają projekt lub wyznaczają granice projektu. Tym samym projekt nie może naruszać tych ograniczeń.
Innymi słowy, jeśli masz ustalony budżet, czas i zakres, twój projekt będzie musiał się zmieścić w tej linii, aby odnieść sukces. Jeśli któryś z nich ulegnie zmianie, nie pozostanie Ci nic innego, jak dostosować jeden lub oba pozostałe czynniki.
Dlatego potrójne ograniczenia są często rysowane jako trójkąt. (tj. żelazny trójkąt). Każde z trzech ograniczeń reprezentuje bok, a obszar określony przez te boki to projekt związany lub kontrolowany przez te ograniczenia.
Konkurencyjne wymagania
W ramach modelu potrójnych ograniczeń, potrójne ograniczenia czasu, kosztu i zakresu są czynnikami konkurencyjnymi. Obowiązkiem kierownika projektu jest zrównoważenie ich w celu osiągnięcia pożądanych celów i sukcesu projektu.
Wracając do wcześniejszego przykładu, załóżmy, że chcesz zbudować dom o powierzchni 2200 stóp kwadratowych, z 2,5 łazienki i czterema sypialniami. Po przedyskutowaniu swoich wymagań z architektem i wykonawcą, wyszedłeś z kosztorysem 330 000 USD, który jest w kulminacyjnym punkcie średniej krajowej 100-200 USD za stopę kwadratową. Uzgodniliście również, że cały projekt zajmie około siedmiu miesięcy od uzyskania pozwolenia do ukończenia.
Podczas gdy budowa jest w toku, decydujesz się na garderobę. Właśnie dowiedziałeś się również, że spodziewasz się nowego członka rodziny. Dlatego chcesz wyposażyć jeden z pokoi jako pokój zabaw, a drugi jako pokój dziecięcy. Wreszcie, jesteś zdecydowany uaktualnić podłogi do parkietu w sypialniach i glazurowanych płytek ceramicznych z inkrustacjami w foyer.
Wszystko to oznacza, że zmieniasz zakres projektu. Ponieważ ograniczenia są ze sobą powiązane, ta zmiana zakresu ma wpływ na twoje ograniczenia czasowe i kosztowe.
Konkretnie, dodanie garderoby i pokoju zabaw plus zmiana podłogi na bardziej luksusowe opcje spowoduje wzrost kosztów projektu poza 330,00 USD, które pierwotnie przeznaczyłeś. Podobnie, ponieważ uaktualnienia wymagają dodatkowej pracy, trzeba będzie dodać do swojej osi czasu. Tak więc, twoje zmiany zakresu oznaczają również zmiany w harmonogramie projektu.
Innymi słowy, skomplikowane projekty będą naturalnie kosztować więcej i trwać dłużej. Podobnie, jeśli masz stały budżet, będziesz musiał dostosować swój zakres (tj. obniżyć jakość materiałów) i czas (zatrudnić mniej osób i wydłużyć docelową datę końcową).
Jako kierownik projektu, Twoim celem jest zrównoważenie tych ograniczeń i podjęcie decyzji, który z trzech warunków będzie wyznaczał punkt odniesienia dla pozostałych dwóch.
Poza trójkątem
Teoria potrójnych ograniczeń - znana również jako żelazny trójkąt - zapewnia kierownikom projektów poręczny sposób oceny konkurujących ze sobą ograniczeń projektowych. Jednak doświadczenie podpowiada, że czas, koszt i zakres to tylko trzy potencjalne ograniczenia. Jest ich znacznie więcej.
Jako kierownik projektu musisz się uczyć, wychodzić poza żelazny trójkąt, poznać wszystkie inne ograniczenia i znaleźć sposób na zrównoważenie ich wszystkich, aby zakończyć projekt sukcesem.
Autor Bio
Jerrin Samuel jest dyrektorem wykonawczym w Regional Educational Institute (REI) w Abu Dhabi. Od 1995 roku REI jest liderem w dziedzinie edukacji poprzez dostarczanie wysokiej jakości szkoleń korporacyjnych w ZEA, pomagając wielu firmom i organizacjom osiągnąć większą produktywność i wyższy poziom zadowolenia klientów.