Rozpoczynanie działalności gospodarczej w nowym kraju: Jak zrobiłem to dobrze

Dla organizacji działających we współczesnym środowisku gospodarczym oczywista jest konieczność zaistnienia na rynku międzynarodowym. Istnieje kilka powodów, dla których warto rozpocząć działalność w nowym kraju: Możliwe, że istnieje silniejszy rynek, lokalna baza talentów lub ciągły strumień importowo-eksportowych wydarzeń pomiędzy obecnym miejscem działania organizacji a innymi lokalizacjami. Niezależnie od tego, co jest powodem ekspansji do innego kraju, należy pamiętać o pewnych sprawach. Oto kilka istotnych wniosków.

Pięć rzeczy, które należy rozważyć przed rozpoczęciem działalności w nowym kraju

1. Bądź świadomy norm kulturowych

Jeśli robisz wszystko tak, jak w swoim kraju, może to nie pasować do norm panujących w nowym biurze. Na przykład jeden z menedżerów z Wielkiej Brytanii stwierdził, że jego azjatyccy pracownicy unikają zadawania pytań swoim przełożonym. Są też bardziej pośredni w dzieleniu się swoimi problemami i opiniami. Z drugiej strony, zespoły europejskie i brytyjskie chętniej robią to otwarcie. Istnieją nawet pewne różnice w sposobie pracy pracowników brytyjskich i amerykańskich. Lokalne wartości zawsze się różnią - w jakim stopniu, to zależy. Nie ma znaczenia, jak duże czy małe są różnice kulturowe, trzeba odrobić pracę domową i poznać możliwości. Należy pamiętać, że motywacja pracowników ma kluczowe znaczenie.

2. Znajomość lokalnego prawa

Znajomość lokalnych przepisów jest niezbędna, ponieważ w przeciwnym razie konsekwencje mogą być katastrofalne, zwłaszcza w przypadku ich nieprzestrzegania. Należy pamiętać, że prawo to coś więcej niż tylko podpisywanie umów. Prawo jest zawsze podobne do pola minowego i wszystkie sprawy są regulowane. Oprócz przepisów prawa, niektóre kraje są bardziej przyzwyczajone do długich godzin pracy, podczas gdy w innych pracownicy kończą dzień wcześniej. Może to prowadzić do rozbieżności oczekiwań i nieporozumień w zespołach zdalnych. Dlatego dobrym pomysłem jest wdrożenie standardowych oczekiwań w całej organizacji, niezależnie od normalnych godzin pracy.

3. Bądź świadomy wyzwań logistycznych

Nie chodzi tylko o kwestie prawne, stygmaty i niuanse. Kiedy pracuje się nad podobnymi projektami w różnych biurach, pojawia się wiele wyzwań logistycznych. Komunikacja stanowi problem, ponieważ nie jest to tak, że idziesz do biurka i prosisz o szybką przysługę. Dodatkowym problemem jest różnica stref czasowych, zwłaszcza gdy godziny pracy nakładają się na siebie. W sytuacjach logistycznych liczy się wyczucie czasu. Trzeba jednak być elastycznym, a różnice czasowe będą miały znaczenie. Piętno kulturowe może być przeszkodą w procesach logistycznych.

4. Poznaj powody, dla których warto to zrobić

Motywacja do rozpoczęcia działalności w nowym kraju często wykracza poza zwykłe względy rynkowe. Z niektórymi lokalizacjami wiążą się pewne korzyści, które mają decydujący wpływ na sukces firmy. Można skorzystać z ogromnej puli lokalnych talentów, ale pozyskanie najtańszej siły roboczej nie zawsze jest najlepszym rozwiązaniem. Nigdy nie należy koncentrować się wyłącznie na kwocie, jaką można zaoszczędzić, otwierając konto biznesowe w nowym kraju. Oprócz niższych wynagrodzeń należy wziąć pod uwagę kilka innych czynników.

5. Zatrudnij lokalnych ekspertów

Wiele osób podkreśla potrzebę posiadania lokalnych przedstawicieli przy rozpoczynaniu działalności w nowych krajach. Tacy lokalni eksperci mogą powiedzieć o możliwych pułapkach i nieporozumieniach. Co ważniejsze, mogą oni udzielić wskazówek dotyczących zgodności z przepisami obowiązującymi w lokalnym przedsiębiorstwie. Może to dotyczyć podatków, sprawozdawczości oraz kwestii prawnych związanych z prawem handlowym i prawem pracy. Zwykle poważnym wyzwaniem i problemem jest rekrutacja. Ekspaci są cennym pomostem kulturowym. Miejscowi znają także sytuację logistyczną.

Wnioski

W środowisku pracy nastąpił rozwój technologii. Umożliwiło to organizacjom pracę na skalę międzynarodową. Globalna ekspansja organizacji może prowadzić do większego rozwoju istniejących technologii. Do opracowania międzynarodowej strategii zatrudniania można wykorzystać takie narzędzia, jak Slack, Google Hangouts i Zoom. Można wykorzystać narzędzia sourcingowe, aby znaleźć odpowiednich kandydatów i zatrudnić ich w zagranicznej organizacji.

 

kontakt@naturalnieskuteczni.pl

Galeria