Pieniądze na założenie firmy z dotacji UE? Cz. I

Bardzo dużo osób marzy o założeniu własnej działalności gospodarczej, jednak hamuje je brak finansów i możliwości ich uzyskania. W ostatnich kilkunastu latach pojawiła się jednak nowa forma uzyskania wsparcia finansowego, która dała spory zastrzyk w rozwoju polskiej gospodarki. Chodzi oczywiście o dofinansowanie z Unii Europejskiej, które dla wielu przedsiębiorców stały się sposobem na założenie własnego biznesu.

Oprócz dofinansowania unijnego, można starać się także o mikropożyczkę lub dotację, co również stanowi dobre rozwiązanie. Obecnie mamy możliwość wsparcia z różnych form dotacji z Unii Europejskiej w ramach programów jakie są ogłaszane co jakiś czas. Trudno opisać komu dokładnie przysługuje możliwość wsparcia unijnego, ponieważ rozbieżność programów jest zbyt duża i obejmuje zbyt dużo obszarów poszczególnych branż. Jednak o finanse z Unii mogą starać się przedsiębiorcy z terenu całej Polski, jeśli tylko kwalifikują się do odpowiedniego programu i chcą założyć własny biznes. Wsparcie jest szczególnie oferowane osobom które są bezrobotne i mają niewielkie szanse na zatrudnienie.

Najbardziej promowane są wnioski osób po 25 i po 45 rokiem życia, ponieważ szczególnie w tym przedziale wiekowym jest największa grupa osób bezrobotnych. Jest to obecnie priorytet wśród zakwalifikowanych projektów i warto skorzystać z możliwości jakie daje dofinansowanie. Nie mogą się o nie starać przedsiębiorstwa które działać będą pod kątem spółek kapitałowych. Mamy możliwość skorzystania z kilku programów, o określonych wymogach, które dają nam możliwość starania się o dofinansowania działalności. Najbardziej są skierowane na działanie promocyjne polskich produktów i przedsiębiorstw zarówno w kraju jak i na terenie całej Unii Europejskiej. Są także nakierowane na możliwości samozatrudnienia, szczególnie dwoma projektami Program Kapitał Ludzki – wsparcie oraz promocja przedsiębiorczości i samozatrudnienia oraz wsparcie procesów adaptacyjnych i modernizacyjnych w regionie.

Do uzyskania dofinansowania jest potrzebne spełnienie kilku warunków określonych w prawach projektu. Po pierwsze osoba która stara się o dofinansowanie musi być pełnoletnia, musi także minąć 12 miesięcy od zakończenia poprzedniej działalności gospodarczej jeśli taka miała miejsce, oprócz tego będą obowiązywać odpowiednie szkolenia przygotowujące do prowadzenia biznesu. Kursy takie organizują urzędy wojewódzkie, ale wsparcia udzielają nam także osoby pracujące w Punktach Informacyjnych Funduszy Europejskich.

 

kontakt@naturalnieskuteczni.pl

Galeria