Jak zdobyć unijne pieniądze na założenie firmy? cz II

Rekrutacja na środki z UE będzie się składać przynajmniej z dwóch etapów. Na początek należy przygotowywać dokumenty zgłoszeniowe. Następnie dopiero może się odbyć rozmowa kwalifikacyjna. Jeśli przejdziemy ją pozytywnie to kolejną sprawą będzie podpisanie umowy. To na jej postawie będziemy skierowani na szkolenia oraz spotkania z doradcami.

Jeśli chodzi o pomoc z UE to może mieć ona różne formy i może być również związana z zakładaniem własnej działalności gospodarczej. Jeśli chodzi o mikropożyczkę to będzie można maksymalnie uzyskać około 50 tysięcy złotych na rozpoczęcie własnej działalności. Charakter preferencyjny pożyczki będzie decydował o tym, że będzie niskie oprocentowanie i tym samym bez dodatkowych opłat będziemy mogli zawiesić spłatę. Jeśli chodzi o dotacje to będzie to wsparcie bezzwrotne w kwocie 40 tysięcy złotych. Tutaj jednak nie ma tego dofinansowania udzielanego tak często. Jest to taka forma, która jest przeznaczona raczej pod kątem tych osób, które są bezrobotne i nie tak dawno straciły swoją pracę.

Jeśli uda nam się ukończyć szkolenie to kolejnym krokiem będzie przygotowywanie wniosku o dofinansowanie w ramach dotacji albo pożyczki. Trzeba będzie przygotowywać między innymi dobry biznesplan oraz dokumenty, które będą potwierdzać, że rejestrujemy działalność gospodarczą. Taki wniosek powinien przede wszystkim skupić się na tym jaką działalność będziemy chcieli prowadzić. Wszystkie składane wnioski będzie mogła oceniać komisja, która jest powoływana przez instytucje, które tego typu wsparcia mogą udzielać. To również decyduje o tym czy dany wniosek zostanie przyjęty.

Jeśli nasz wniosek będzie rozpatrzony pozytywne to kolejnym krokiem będzie podpisanie umowy. Musimy pamiętać, że kluczową sprawą będzie także przygotowywanie zabezpieczenia, które będzie gwarancją, że beneficjent będzie użytkował te uzyskane pieniądze w taki sposób, który jest odpowiada temu co było określone w biznesplanie. Jednocześnie nie będzie można zamykać działalności przed terminem jaki zostanie określony w umowie, ponieważ wtedy będzie trzeba środki zwrócić. Właśnie z tego powodu jest konieczność przygotowania zabezpieczenia, by nie było problemów z rozliczeniem dotacji.

 

kontakt@naturalnieskuteczni.pl

Galeria