Jak przezwyciężyć społeczne skutki zaburzeń psychicznych

Zaburzenia psychiczne, lub choroby psychiczne, są stanami umysłu, które wpływają na zachowanie, nastrój i myślenie danej osoby. Zaburzenia mogą być tymczasowe, nawracające lub ciągłe.

Podczas gdy niektóre z przyczyn zaburzeń psychicznych pozostają niejasne, stres jest uważany za główną przyczynę dla większości ludzi. W rzeczywistości, każdy ma jakiś poziom stresu.

Jeśli martwisz się zbytnio o swoje problemy lub przyszłość, możesz się zestresować i zacząć odczuwać niepokój. Kiedy niepokój trwa przez sześć miesięcy lub dłużej, prowadzi do zaburzeń lękowych. Na tym poziomie, wskazane jest, aby szukać leczenia lęku.

Zaburzenia psychiczne mogą mieć negatywne skutki społeczne. Ten artykuł podkreśla te skutki, ich główne przyczyny i jak można je przezwyciężyć.

Rodzaje zaburzeń psychicznych

Depresja

i lęk są ze sobą ściśle powiązane. Podczas gdy główną przyczyną lęku jest tendencja do nadmiernego martwienia się o przyszłość, depresja jest spowodowana poczuciem beznadziejności i bezwartościowości. Osoba zmagająca się z depresją czuje się smutna, winna i może mieć myśli samobójcze. Inne objawy depresji to niemożność zaśnięcia, słaba koncentracja, utrata zainteresowań, brak apetytu lub nadmierny apetyt i pragnienie izolacji.

Chorobadwubiegunowa

jest również związana z depresją, ale radykalne wahania nastroju głównie ją charakteryzują. Osoba z zaburzeniem dwubiegunowym ma tendencję do doświadczania emocjonalnych wzlotów i upadków. Podczas epizodów wzlotów, znanych również jako mania lub hipomania, osoba staje się nadpobudliwa z intensywnym uczuciem szczęścia (euforia). Podczas epizodów niskich (depresja), osoba doświadcza mniej energii i traci zainteresowanie normalnymi czynnościami.

Schizofrenia

jest kolejnym zaburzeniem psychicznym, które sprawia, że osoba traci kontakt z rzeczywistością. Rozróżnienie między fantazją a rzeczywistością staje się trudne. Osoba doświadczająca tego problemu może zacząć widzieć lub słyszeć rzeczy, których nie ma. Inne objawy obejmują zaniedbywanie higieny osobistej, zniekształconą mowę i pamięć, fałszywe przekonania i halucynacje.

Demencja

jest stanem, który wpływa na zdolność danej osoby do zapamiętywania, przetwarzania myśli i podejmowania decyzji. Nauka i kontakty towarzyskie stają się dla takiej osoby trudne. Główną przyczyną demencji jest postępujące uszkodzenie komórek mózgowych. Uszkodzenie to może wystąpić, gdy osoba jest dotknięta udarem lub choruje na chorobę Alzheimera.

Autyzm

jest zaburzeniem rozwojowym charakteryzującym się powtarzaniem tych samych zachowań oraz upośledzeniem komunikacji i umiejętności społecznych. Wpływa na układ nerwowy człowieka. Związane jest z czynnikami środowiskowymi i genetycznymi. Picie alkoholu i używanie narkotyków w czasie ciąży zwiększa ryzyko urodzenia dziecka z autyzmem.

Przyczyny lęku i depresji

To normalne, że czasami czujesz się smutny. Na przykład, jeśli doświadczasz straty bliskiej osoby w wyniku śmierci, możesz opisać swoją sytuację jako przygnębiającą. Zaburzenia depresyjne nie są jednak spowodowane krótkotrwałym okresem smutku. Dochodzi do niego, gdy stres i uczucie smutku stają się uporczywe i przesadne, co zniekształca sposób myślenia.

Problemy takie jak ubóstwo i długotrwałe bezrobocie mogą prowadzić do depresji. Wiele krajów odnotowało wzrost problemów ze zdrowiem psychicznym podczas pandemii Covid-19. Dzieje się tak dlatego, że nastąpiła utrata wielu miejsc pracy, co utrudniło życie wielu ludziom. Problemy domowe, które wynikają z takiego braku pracy, mogą również zwiększyć poziom stresu.

Photo by Nik Shuliahin on UnsplashSamotność

jest kolejną główną przyczyną depresji. Twoje potrzeby społeczne są tak samo ważne jak inne podstawowe potrzeby. Izolowanie się od innych daje ci dużo czasu na skupienie się na swoich osobistych problemach i powiększanie ich. Ponieważ nie masz ujścia, zaczynają ci one ciążyć, prowadząc do stresu, niepokoju, a w końcu do depresji.

Wielu lekarzy zgodziło się, że niektóre z przyczyn depresji to czynniki genetyczne. Jeśli masz bliźniaka, który ma poważne problemy z depresją, istnieje duże prawdopodobieństwo, że i ty możesz zachorować na depresję. Choć może to brzmieć przerażająco, leczenie lęku przez eksperta może zmniejszyć skutki społeczne.

Społeczne skutki zaburzeń psychicznych

Wszystkie zaburzenia psychiczne mają wpływ na pogorszenie życia społecznego. Osoba cierpiąca na depresję stara się unikać spotkań z ludźmi. Twoi przyjaciele zauważą, że nie jesteś nimi zainteresowany i również mogą mieć tendencję do unikania Ciebie.

Niektóre społeczeństwa mogą również pozostawać w tyle, jeśli chodzi o pełną akceptację osób z zaburzeniami psychicznymi. Wiele takich społeczeństw może mieć negatywne wyobrażenie o ludziach z depresją, a niewiele z nich jest skłonnych do dotarcia i pomocy. To sprawia, że problem staje się gorszy dla tych, którzy nie mogą uzyskać pomocy.

Podobnie, osobom z zaburzeniami psychicznymi może być trudno zdobyć pracę, zwłaszcza gdy potencjalny pracodawca jest świadomy, że osoba poszukująca pracy cierpi na tę chorobę. Z drugiej strony, niektórzy badani, którzy już mają pracę, mogą ją stracić, jeśli depresja stanie im na przeszkodzie.

Utrzymywanie zdrowych relacji jest trudne dla osób z zaburzeniami psychicznymi. Relacje z przyjaciółmi, członkami rodziny i małżonkami są słabe i mogą ulec zerwaniu. Problem ten jest najbardziej widoczny tam, gdzie brakuje komunikacji.

Przezwyciężanie negatywnych skutków społecznych zaburzeń psychicznych

Ponad 75% osób z zaburzeniami psychicznymi nie szuka leczenia. A przecież leczenie jest dla takich osób najważniejsze.

Terapie są najczęstszą formą leczenia lęku. Inne metody leczenia, w tym leki, mogą być podawane w zależności od przyczyny niepełnosprawności.

Zdrowszy styl życia może przejść długą drogę w pomocy osobie z depresją. Regularne ćwiczenia mogą pomóc oczyścić umysł i uwolnić się od stresu. Jedzenie zdrowej żywności, takiej jak owoce i warzywa, jest również znane jako pomoc.

Photo by Usman Yousaf on UnsplashW

Europie i USA, jedna na cztery osoby zmaga się z zaburzeniami psychicznymi w pewnym momencie każdego roku. To pokazuje, że dana osoba może mieć zaburzenia psychiczne i nie wiedzieć o tym. Dlatego ważne jest, aby rozwijać i utrzymywać dobre nawyki społeczne, aby uniknąć ryzyka ciężkiej depresji.

Poszerzenie kręgu znajomych może pomóc w radzeniu sobie z depresją. Kolejną ważną rzeczą jest wychodzenie w miejscach publicznych, zwłaszcza tam, gdzie spotykają się grupy ludzi. Możesz również uczestniczyć w klubach lub hobby, które angażują innych ludzi.

Nauka dobrej komunikacji i nawiązywania kontaktów z innymi może rozwinąć twoje życie społeczne i pomóc ci w radzeniu sobie z depresją. Jeśli Twoi przyjaciele i rodzina są daleko, rozmowa wideo raz na jakiś czas może pomóc w utrzymaniu relacji.

Wnioski

Istnieje wiele przyczyn zaburzeń psychicznych, ale depresja jest najczęstszą z nich. Osoby zmagające się z zaburzeniami psychicznymi mają trudności w dobrych relacjach z innymi. Rozwiązania dla tych problemów mogą się różnić w zależności od przyczyny. Jeśli przyczyną jest stres, to pomocne może okazać się leczenie lęku.


Autor Bio

Sara Anderson z The Ezcare Clinic, kliniki medycznej, która zapewnia światowej klasy usługi opieki zdrowotnej. Sara jest związana z branżą opieki zdrowotnej od ponad pięciu lat i specjalizuje się w treściach medycznych.

 

kontakt@naturalnieskuteczni.pl

Galeria