Czym jest styl życia Zero Waste i jak go osiągnąć?

Wiemy, jak trudno jest w naszym społeczeństwie prowadzić bezodpadowy styl życia.

Aby wyjaśnić wszelkie nieporozumienia, życie w stylu "zero odpadów" nie oznacza stania się hipisami i prowadzenia alternatywnego życia, rezygnując z korzyści i wygód kapitalizmu. Wręcz przeciwnie, jest to coś więcej niż tylko przestrzeganie pewnych zasad. Warunki mogą nie być dla nas korzystne, ale istnieje możliwość przeprojektowania i ulepszenia naszych systemów gospodarczych.

Po pierwsze, człowiek potrzebuje dostępu do odpowiednich informacji, aby naprawdę zrozumieć problem odpadów i ich konsekwencje dla środowiska. Następnie, zrozumienie przyczyn problemu i działanie w tym kierunku wymaga cierpliwości, zaangażowania i odpowiedzialności.

Wszyscy chodzimy do supermarketów i na własne oczy widzimy ilość odpadów w naszych systemach łańcucha dostaw. Większość żywności, którą spożywamy, przychodzi w plastikowych opakowaniach, a kupujemy ją w plastikowych torbach na zakupy. Niestety, w pewnym momencie wszystko to wyląduje w naszym koszu, a w końcu na wysypisku, tworząc dosłowne góry śmieci i zanieczyszczając środowisko.

Ten artykuł dostarczy Ci wszystkich informacji, których potrzebujesz, aby wprowadzić Cię na ścieżkę życia bez odpadów.

Co to jest styl życia "zero odpadów"?

W skrócie, styl życia zero waste lub życie w stylu zero waste oznacza, że aktywnie staramy się nie wysyłać niczego na wysypisko. W praktyce ograniczamy nasze potrzeby, używamy ponownie tak dużo, jak to tylko możliwe, a to, czego nie możemy, poddajemy recyklingowi lub kompostujemy. Z pewnością nie jest to coś łatwego do osiągnięcia, ale budowanie właściwych nawyków może zdziałać cuda.

Żyjemy w świecie, w którym jesteśmy nieustannie bombardowani reklamami zaspokajającymi nasz wewnętrzny konsumpcjonizm. Wystarczy pomyśleć o wszystkich miliardach wydawanych każdego roku na kampanie marketingowe, które próbują przekonać konsumentów do kupowania więcej. Dlatego prawdziwe życie bez odpadów jest prawie niemożliwe w społeczeństwie, które jest mocno zakodowane wokół tych zasad.

Dlatego, aby naprawdę coś zmienić w tej sprawie, potrzeba czegoś więcej niż tylko indywidualnych dobrych intencji. Musimy na nowo zdefiniować system produkcji i konsumpcji produktów i przejść od liniowego modelu ekonomicznego do modelu cyrkularnego. 

Zobacz więcej: http://bagdadcafe.pl

Co złego jest w śmieciach?

Albo jeszcze lepiej, czy jest w nich coś dobrego?

Dla konsumentów śmieci to resztki zużytych produktów, które mają niewielką lub żadną wartość i są wyrzucane, kończąc ostatecznie na wysypiskach śmieci. W Europie przeciętny Europejczyk produkuje 5 ton odpadów rocznie. Konkretnie, tylko 38% tych odpadów jest poddawanych recyklingowi, podczas gdy w niektórych krajach UE ponad 60% odpadów z gospodarstw domowych trafia na składowiska.

Składowiska stanowią duży problem, ponieważ śmieci szybko się piętrzą i powiększają. Dodatkowo, pomimo oczywistej nadmiernej konsumpcji, nie możemy ignorować innych zagrożeń, takich jak toksyczne materiały. Bez odpowiedniego sortowania odpadów, materiały toksyczne, takie jak baterie i środki czystości, trafiają na wysypiska. W rezultacie, z pomocą deszczu, przedostają się one do ekosystemów wodnych lub zatruwają warstwy wodonośne.

Powyższe liczby wyraźnie podkreślają, jak ważne jest zarządzanie odpadami i przyjęcie stylu życia "zero odpadów". Aby jeszcze bardziej podkreślić, jak pilna jest sytuacja, każdego roku obchodzimy Dzień Przekroczenia Granic Ziemi. Dzień ten wyznacza datę, kiedy zużyjemy wszystkie zasoby, które Ziemia może wyprodukować w ciągu roku. Zła wiadomość jest taka, że w 2021 roku tą datą był29 lipca.

A co z recyklingiem?

Chociaż recykling jest częścią równania w systemie gospodarki cyrkulacyjnej, nie jest niestety sposobem na rozwiązanie tego problemu. Jest powód, dla którego mówimy "Reduce, Reuse, Recycle", a recykling jest na ostatnim miejscu.

Styl życia "zero odpadów" jest inspirowany ideałami takimi jak powyższe, wyrażonymi przez gospodarkę cyrkularną. Ponieważ recykling nie zawsze jest możliwy, ważne jest, aby priorytetowo traktować ograniczanie naszych potrzeb i bycie innowacyjnym w sposobach ponownego wykorzystania materiałów.

Czy wiesz, że projekty z tworzyw sztucznych są przeznaczone wyłącznie do jednorazowego użytku, a tylko 9% z nich nadaje się do recyklingu? Co więcej, aby dodać obrazę do zranienia, plastik może żyć nawet 500 lat, uwalniając przy tym szkodliwe ilości metanu.

Mając to wszystko na uwadze, powinieneś zrozumieć powagę sytuacji. Aby uniknąć stworzenia kolejnej "wyspy śmieci" z pływających szczątków, powinniśmy ograniczyć ilość śmieci trafiających na wysypiska.

Znaczenie gospodarki cyrkulacyjnej

UE koncentruje się na cyfrowej i ekologicznej transformacji, aby do 2050 r. stworzyć Europę neutralną klimatycznie w ramach Zielonego Ładu, aby odbudować Europę po pandemii koronawirusa. Dzięki unijnemu planowi działania na rzecz gospodarki cyrkularnej, gospodarka cyrkularna otrzyma w nadchodzących latach duży impuls, aby pomóc w stworzeniu stylu życia bez odpadów.

Gospodarka cyrkularna ma na celu wydłużenie cyklu życia produktu i ograniczenie ilości odpadów do minimum. Z tego powodu, kładzie ona szczególny nacisk na dzielenie się, dzierżawę, ponowne wykorzystanie, naprawę, odnawianie i recykling istniejących materiałów i produktów tak długo, jak to możliwe.

Gospodarka okrężna pomoże nam zmienić sposób myślenia o produktach i ich konsumpcji. Na przykład, istnieje coś takiego jak planowana przestarzałość (planned obsolescence). W gruncie rzeczy producenci tworzą produkty o ograniczonej żywotności lub prawie uniemożliwiają ich naprawę i ponowne wykorzystanie, aby sprzedać więcej produktów.

System ekonomiczny i produkcyjny zaprojektowany w celu tworzenia śmieci jest oczywisty i nie może być kontynuowany. Ten niezrównoważony sposób produkcji i konsumpcji dóbr pochłania zasoby Ziemi, a jednocześnie niszczy środowisko naturalne. To jest dokładnie przeciwieństwo stylu życia zero odpadów.

Jak możemy osiągnąć styl życia zero odpadów?

Prawdziwie bezodpadowy styl życia jest prawie niemożliwy do utrzymania, ale liczy się każdy najmniejszy wysiłek, aby uczynić nasz świat choć trochę bardziej zrównoważonym. Zmniejszenie ilości odpadów lub życie bez plastiku może być na początku przytłaczające, ale małe kroki pomogą zbudować nawyk.

Oto rzeczy, które możesz zastosować w swoim codziennym życiu, aby uzyskać zero odpadów:

1. Mniejsza konsumpcja

Oczywiście, jest to priorytet numer jeden, na którym powinieneś się skupić. Kiedy masz impuls, aby coś kupić, zawsze powinieneś zadać sobie pytanie: "czy naprawdę tego potrzebujesz?". Jeśli uważasz, że mógłbyś bez tego żyć, to prawdopodobnie dobry znak, że tak naprawdę nie musisz tego kupować.

2. Wykorzystaj ponownie to, co masz

Dla stylu życia zero odpadów, trzeba powstrzymać się od kupowania nowych rzeczy cały czas. Zamiast tego staraj się być pomysłowy i rozejrzyj się po swoim domu w poszukiwaniu rzeczy, które możesz ponownie wykorzystać lub użyć ponownie. Na przykład, zamiast iść do supermarketu po składniki do następnego posiłku, sprawdź resztki z ostatniej nocy. Ewentualnie, jeśli kupiłeś marmoladę, możesz ją ponownie wykorzystać do przechowywania suchego jedzenia, zamiast wyrzucać szklany pojemnik.

3. Unikaj przedmiotów jednorazowego użytku

Każdy, kto był na imprezie powinien wiedzieć, że przedmioty jednorazowego użytku są królami i królowymi. Plastikowe słomki, styropianowe szklanki i papierowe serwetki to tylko niektóre z powszechnych winowajców. Wiemy, że są one wygodne i pozwalają zaoszczędzić czas na sprzątanie po imprezie, ale środowisko powinno być zawsze na pierwszym miejscu. Zamiast tego, możesz użyć sztućców wielokrotnego użytku i zmniejszyć ilość śmieci.

4. Zawsze wybieraj artykuły wielokrotnego użytku

Wszyscy chodzimy do supermarketów, aby kupić nasze artykuły spożywcze. Następnym razem, gdy tam pójdziesz, możesz przynieść swoją własną torbę na zakupy wielokrotnego użytku i użyć jej zamiast niej. Plastikowe torby są prawdopodobnie najczęściej używanym produktem na świecie, szacuje się, że rocznie zużywa się ich od 500 miliardów do 1 biliona. Z plastikowych toreb biorąc 20 lat do biodegradacji w środowisku, biorąc własną torbę wielokrotnego użytku jest wygodny i przyjazny dla środowiska sposób, aby rozpocząć na ścieżce zero odpadów stylu życia.

5. Kupuj hurtowo

Kupowanie luzem jest również inny doskonały i łatwy sposób w kierunku zero odpadów życia. Jeśli fakt, że jest to przyjazny dla środowiska sposób, aby kupić swoje artykuły spożywcze nie wystarczy, należy wiedzieć, że może to również uratować swój portfel, ponieważ są one tańsze. Pomyśl tylko o wszystkich opakowaniach, które możesz zaoszczędzić, aby nie wylądowały na wysypisku śmieci. Wiele sklepów sprzedaje luzem, gdzie można dość dużo znaleźć wszystko, co chcesz. Od makaronu, ryżu, warzyw, owoców, suszonych orzechów, ryb i mięsa po szampony - wszystko to można znaleźć w sklepach masowych. Proszę jednak nie zapomnieć o przyniesieniu własnych pojemników i toreb wielokrotnego użytku, aby zakupy były prawdziwie bezodpadowe.

Wniosek

Środowisko znajduje się w krytycznym punkcie bez powrotu do zmian klimatycznych. Z tego powodu, istnieje pilna potrzeba zmiany naszych nawyków i uczynienia ich zrównoważonymi. Zmiana musi być drastyczna, ponieważ nasze społeczeństwo jest zbudowane wokół konsumpcji, dlatego też polityka w tym zakresie ma duże znaczenie. Indywidualne przyjęcie stylu życia "zero odpadów" jest ważne, ponieważ prawdziwa zmiana przychodzi od ludzi. Na początku możesz nie być doskonały, ale najważniejsze jest to, że zrozumiałeś, że coś musi się zmienić.

I kto wie? Jeśli nie ustaniemy w wysiłkach, być może to właśnie my będziemy świadkami zniknięcia Wielkiej Pacyficznej Plamy Śmieci.


Partnerstwo z iED

iED ma ogromne doświadczenie w realizacji europejskich projektów dotyczących zrównoważonego rozwoju. Ponieważ w kolejnych latach zrównoważony rozwój otrzyma duży impuls od Green Deal, iED jest gotowy, aby wpłynąć na środowisko.

Możesz skontaktować się z naszym zespołem ekspertów w sprawie partnerstwa UE w zakresie zrównoważonego rozwoju i projektów europejskich w dziedzinie ochrony środowiska.

Jeśli chcesz znaleźć partnerów lub zaproszenia UE do składania wniosków dotyczących działań na rzecz klimatu, możesz bezpłatnie zarejestrować się na stronie EUcalls.

 

kontakt@naturalnieskuteczni.pl

Galeria