Cud uważności u starzejących się dorosłych

Z biologicznego punktu widzenia starzenie się jest wynikiem nagromadzenia się na przestrzeni lat uszkodzeń na poziomie molekularnym i komórkowym. W miarę starzenia się, wiek ogranicza naszą sprawność fizyczną i umysłową oraz zwiększa ryzyko chorób. Niestety, wiek i czas nigdy nie są łaskawe dla istot żywych i nie da się ich uniknąć. W końcu wszyscy staniemy się starzy i słabi, ale to w naszych rękach leży spowolnienie efektów starzenia się.

W tym celu życie pełne uważności (mindfulness) może zdziałać cuda. Mindful living może pomóc nam w wykształceniu pozytywnego nastawienia do starzenia się i w proaktywnym wspieraniu naszego dobrego samopoczucia. W niniejszym artykule wyjaśniono pojęcie mindfulness i przedstawiono korzyści, jakie niesie ono dla starzejących się osób dorosłych.

Co to jest uważność (mindfulness)?

Stan bycia obecnym w danej chwili nazywamy mindfulness. Uważność występuje zawsze wtedy, gdy kierujesz swoją świadomość na to, czego doświadczasz - swoje myśli, uczucia i doznania cielesne. Każdy człowiek może być świadomy i skoncentrowany na chwili obecnej, ale nie przychodzi mu to naturalnie. Nasze umysły są fantastyczne w przeżywaniu przeszłości i wymyślaniu historii o przyszłości. A współczesny świat dostarcza nam wielu bodźców, które nie pozwalają nam być obecnym w danej chwili.

Korzyści płynące z cudu uważności (mindfulness)

Mindfulness to cenna umiejętność, którą powinien posiąść każdy człowiek. Wygląda jednak na to, że osoby starsze mogą odnieść z niej większe korzyści. Oto niektóre z najważniejszych korzyści płynących z mindfulness:

Obniża poziom stresu

Stres jest typowym problemem wśród osób starszych, ponieważ starają się one pogodzić wiele spraw w swoim życiu. Szczególnie wtedy, gdy w ich życiu zachodzą istotne zmiany, takie jak zbliżanie się do wieku emerytalnego, pojawiają się obawy i niepokój. Życie w stresie może mieć negatywny wpływ na życie człowieka i prowadzić do poważniejszych problemów zdrowotnych, takich jak choroby serca. Dlatego tak ważne jest, by kontrolować poziom stresu.

Mindfulness to cudowny lek na stres. W miarę przyzwyczajania się do ćwiczeń mindfulness i regularnego praktykowania ich, łatwiej będzie radzić sobie ze stresującymi sytuacjami i uspokajać się.

Wzmacnia pamięć

Z wiekiem nasza pamięć ulega pogorszeniu. Dlatego też musimy dbać o nasz umysł i regularnie go ćwiczyć, by zachować jego ostrość. Mindfulness living może poprawić stan naszego mózgu i pamięci. Ponadto, medytacja mindfulness zapobiega chorobie Alzheimera i demencji, na które cierpi wiele starszych osób.

Poprawa zdolności poznawczych

Wiele procesów poznawczych, w tym koncentracja uwagi, czujność i logiczne rozumowanie, może zostać wzmocnionych dzięki mindfulness. Według badań, ćwiczenia mindfulness fizycznie modyfikują mózg poprzez zwiększenie objętości istoty szarej, zwłaszcza w obszarach mózgu odpowiedzialnych za uczenie się i pamięć.

Sprawia, że jesteś szczęśliwy

Mindfulness może pomóc w łagodzeniu objawów smutku i innych zaburzeń nastroju, które często występują u osób starszych. Nawet jeśli nie masz problemów ze zdrowiem psychicznym, praktykowanie mindfulness może pomóc Ci w osiągnięciu lepszego nastroju. Ćwiczenia mindfulness zachęcają do skupienia się na chwili obecnej, a nie na zamartwianiu się przeszłością czy przyszłością, dzięki czemu człowiek czuje się szczęśliwszy i spokojniejszy.

Wnioski

Życie jest zbyt krótkie, by żyć nieszczęśliwym życiem. Przeszłość powinna pozostać przeszłością, a my powinniśmy z zapałem patrzeć w przyszłość, pomimo trudności. Owszem, czasami możemy mieć wrażenie, że sprawy wymykają się spod naszej kontroli, ale to nie do końca prawda, ponieważ nasze doświadczenia przygotowują nas na to, co nadejdzie. Bycie obecnym i koncentrowanie się na chwili obecnej, a nie na przeszłości czy przyszłości, może sprawić, że będziemy silniejsi, zdrowsi, bardziej odporni i przygotowani psychicznie do radzenia sobie z niepowodzeniami w życiu.


Unijny projekt Mindful Ageing

Jeśli chcesz dowiedzieć się więcej o tym, jak ważne jest dbanie o siebie, jak zachować pozytywny i zdrowy sposób myślenia, poznać narzędzia takie jak mindfulness, hipnoza kliniczna, medytacja i programowanie neurolingwistyczne (NLP), a także odkryć znaczenie dobrego odżywiania i aktywności fizycznej, skontaktuj się z zespołem Mindful Ageing.

Mindful Ageing to projekt unijny w ramach programu ERASMUS+, którego głównym celem jest pomoc osobom starszym, zarówno przed osiągnięciem wieku emerytalnego, jak i po jego osiągnięciu, w wykształceniu pozytywnego nastawienia do starzenia się i przyjęciu aktywnej postawy wobec dobrego samopoczucia. Ten rodzaj "medycyny prewencyjnej" może pomóc im w zwalczaniu poczucia izolacji i samotności, które pojawiają się w późniejszym wieku, poprzez angażowanie osób starszych w naukę i działania społeczne.

 

kontakt@naturalnieskuteczni.pl

Galeria