8 najważniejszych korzyści płynących z dbania o kondycję fizyczną dla starzejącej się osoby dorosłej

Prowadzenie aktywnego, zdrowego trybu życia jest ważne dla osób w każdym wieku. Jednak osoby starsze szczególnie potrzebują aktywności fizycznej, ponieważ pomaga ona ograniczyć wiele problemów zdrowotnych, które pojawiają się wraz z wiekiem.

Korzyści płynące z aktywności fizycznej dla osób starszych są bardzo rozległe - od lepszego snu po zapobieganie chorobom. Ćwiczenia fizyczne wyzwalają tak wiele istotnych procesów w organizmie, co sprawia, że są tak ważne dla osób dorosłych, aby włączyć je do swojej cotygodniowej rutyny.

Na szczęście, możliwości ćwiczeń są równie bogate. Czynności takie jak chodzenie, pływanie, taniec i rozciąganie to proste, ale bardzo skuteczne sposoby na uwolnienie nawet najbardziej sztywnych ciał od niezbędnych substancji chemicznych, takich jak endorfiny i serotonina.

Oto 8 innych korzyści płynących z zachowania sprawności fizycznej w starszym wieku:

1. Zmniejszasz ryzyko zawału serca

Poprawa krążenia jest jednym z wielu pozytywnych skutków ubocznych ćwiczeń fizycznych. Aby dostarczyć organizmowi więcej tlenu, krew szybciej przepływa przez krwiobieg, wzmacniając układ sercowo-naczyniowy i samo serce.

W ten sposób ciało staje się wzmocnione i bardziej zdolne do obrony w czasach niskiego ciśnienia krwi. Może to działać jako taktyka zapobiegawcza dla osób z prawdopodobieństwem rozwoju chorób serca lub genetyczną predyspozycją do ataków serca lub udarów.

Przy wystarczającej ilości ćwiczeń, ciało ewoluuje, aby rozwinąć znacznie bardziej wydajne krążenie i układ sercowo-naczyniowy, który pomaga ludziom czuć się młodszym i silniejszym.

2. Poprawa jakości snu i nastroju

Wiele osób, które walczą, aby spać w nocy są walki z powodu braku stymulacji fizycznej w ciągu dnia. Jeśli ciało nie ma regularnych możliwości, aby uwolnić energię, może trzymać się go aż do nocy i powodować niepokój.

Dbałość o kondycję fizyczną ma ogromny wpływ na jakość snu. Osoby, które ćwiczą, nie tylko szybciej zasypiają, ale mają też tendencję do głębszego snu i budzą się z poczuciem większego odświeżenia niż osoby, które tego nie robią.

3. Zmniejsz swoje ryzyko demencji

Demencja jest powszechnym problemem wśród osób starszych i w podeszłym wieku. Badanie przeprowadzone we współpracy z Journal of Alzheimer's Disease twierdził, że stagnacja fizyczny styl życia jest jednym z najbardziej konsekwentnie widoczne tematy w 1.600 seniorów z demencją.

Wniosek wyciągnięty z tego badania jest taki, że ludzie, którzy nie ćwiczą regularnie lub w ogóle, mogą mieć większe szanse na rozwój choroby Alzheimera w późniejszym okresie życia. Poprzez zaangażowanie się w aktywną rutynę, możesz zmniejszyć swoje ogólne ryzyko rozwoju demencji.

4. Zaangażowanie społeczne

Ten jeden odnosi się bardziej do zdrowia psychicznego i emocjonalnego niż fizycznego. Stawanie się aktywnym może być bardzo trudne dla dorosłych, zwłaszcza jeśli minęło trochę czasu, odkąd zaczęli się ruszać. Ale zebranie się z grupą przyjaciół lub dołączenie do klasy może sprawić, że proces ten będzie o wiele bardziej wykonalny.

Zaangażowanie społeczne podczas sesji fitness może być tak samo cenne dla jednostki, jak samo ćwiczenie.

Przekształcenie frustrującej, czasami niewygodnej aktywności w okazję społeczną może pozwolić jednostkom na relaks i zabawę, ostatecznie zmieniając ich postrzeganie tego, co robią i uwalniając jeszcze więcej endorfin w tym samym czasie.

5. Podnieś swój nastrój

To nie tylko ciało fizyczne, które potrzebuje wsparcia. Wiele osób walczy o utrzymanie zdrowego nastroju. Wyzwania związane ze starzeniem się mogą sprawić, że walka ta będzie jeszcze trudniejsza do pokonania.

Kiedy ćwiczymy, organizm uwalnia dwie ważne substancje chemiczne: endorfiny (odpowiedzialne za zwiększanie przyjemności i zmniejszanie bólu) i serotoninę (odpowiedzialną za stabilizację nastroju, szczęście i komunikację między komórkami).

Te substancje chemiczne są nam potrzebne do normalnego funkcjonowania i dobrego samopoczucia. Bez nich możemy stać się podatni na choroby psychiczne.

Dlatego nie ulega wątpliwości, że regularne ćwiczenia pomagają w poprawie i stabilizacji naszego nastroju. Utrzymanie zdrowego, pozytywnego usposobienia w miarę starzenia się może być trudne, ale staje się o wiele łatwiejsze przy wsparciu tych dwóch niezbędnych substancji chemicznych.

6. Zapobieganie upadkom i kontuzjom

Z wiekiem mobilność staje się głównym czynnikiem, który w znacznym stopniu wpływa na jakość życia. Nawet osoby poruszające się na wózkach inwalidzkich uważają, że życie jest o wiele łatwiejsze, jeśli ich krzesła zapewniają większy zakres ruchów.

Poruszanie ciałem daje możliwość zwiększenia jego mobilności i elastyczności, co pomaga zapobiegać upadkom i urazom. Takie przypadkowe zdarzenia są powszechne wśród osób starszych. Jeśli jednak wcześniej wykonamy odpowiednią ilość ćwiczeń ruchowych, można im później zapobiec.

Ćwiczenia ruchowe, takie jak rozciąganie czy powolna joga, to łagodne i przystępne wprowadzenie do fitnessu, do którego szybko mogą się przyzwyczaić nawet osoby bez wcześniejszego treningu. Jest to również obszar fitness, który pokazuje wyniki dość szybko.

7. Zapobiegaj chorobom

Zapobieganie chorobom jest jednym z głównych argumentów przemawiających za ćwiczeniami w społeczności starzejących się dorosłych. Utrzymanie dobrej kondycji poprzez regularną aktywność fizyczną zapewnia organizmowi szereg potężnych korzyści, które chronią ogólny stan zdrowia, co może pomóc w zapobieganiu lub opóźnianiu rozwoju chorób.

Pomagając organizmowi w utrzymaniu prawidłowej masy ciała, zmniejsza się ryzyko zachorowania na cukrzycę. Może również pomóc wzmocnić funkcje stawów, co zapobiega zapaleniu stawów.

Oprócz tych czynników, znacznie obniża poziom cholesterolu i wysokie ciśnienie krwi. To promuje ogólny stan zdrowia fizycznego i potencjalnie pomaga w zapobieganiu raka.

8. Żyj szczęśliwiej, zdrowiej i dłużej

Przeprowadzono wiele badań nad długoterminowym wpływem ćwiczeń na zdrowie fizyczne i psychiczne.

Światowa Organizacja Zdrowia (WHO) twierdzi, że jedną z dziesięciu głównych przyczyn niepełnosprawności i śmierci jest stagnacyjny styl życia. Inne badania mówią, że częste ćwiczenia mogą wydłużyć życie o pięć lub więcej lat.

Dzieje się tak dlatego, że ćwiczenia są głęboko powiązane z tak wieloma ważnymi procesami organizmu. Dzięki ćwiczeniom można obniżyć poziom stresu, lepiej spać i czuć się silniejszym - wszystko to przyczynia się do wysokiej jakości życia.

Regularna aktywność fizyczna raz po raz udowadnia, że jest głęboko niewykorzystanym zasobem dla utrzymania dobrego ogólnego stanu zdrowia. Tak długo, jak są one regularne, nawet najmniejszy wysiłek może z czasem przynieść szereg pozytywnych efektów.

 

kontakt@naturalnieskuteczni.pl

Galeria