5 niezbędnych umiejętności dla kobiet-przedsiębiorców

Kryzys COVID-19 doprowadził do bezprecedensowej utraty miejsc pracy na całym świecie. Na całym świecie pracę straciły miliony mężczyzn i kobiet. Jednak według Międzynarodowej Organizacji Pracy (ILO) najbardziej ucierpiały kobiety. Jednak prawdopodobnie nie byłoby tak, gdyby na świecie było więcej kobiet-przedsiębiorców. Bank Światowy podaje, że tylko 1 na 3 firmy na świecie jest własnością kobiet.

Upodmiotowienie kobiet i dziewcząt jest kluczowym elementem Celów Zrównoważonego Rozwoju 2030 i ma zasadnicze znaczenie dla wzrostu gospodarczego i rozwoju. Aby pomóc kobietom stać się przedsiębiorcami, musimy nauczyć je umiejętności, które pozwolą im rozpocząć działalność gospodarczą. Jakie są najważniejsze umiejętności, których kobiety biznesu potrzebują, aby odnieść sukces? Dowiedzmy się tego.

Pięć umiejętności, dzięki którym kobiety-przedsiębiorcy mogą odnieść sukces

Zarządzanie finansami

Posiadanie wiedzy finansowej jest jedną z najbardziej potrzebnych umiejętności dla kobiet przedsiębiorców. Jest to coś, czego nie należy zlecać na zewnątrz. Rejestracje, umowy, bilanse, zwolnienia podatkowe i rozliczanie wydatków mogą wydawać się skomplikowane, ale mają kluczowe znaczenie w każdej firmie. Zrozumienie bilansów pomoże Ci zdecydować, na jakie wydatki możesz sobie pozwolić. Śledzenie wydatków i inwestycji pozwala lepiej ocenić zwrot z inwestycji i podejmować trafniejsze decyzje biznesowe.

Komunikacja i negocjacje

Te umiejętności są niezbędne w codziennej działalności biznesowej. Doskonałe umiejętności komunikacji ustnej i pisemnej mają kluczowe znaczenie. Znacznie poprawiają one sposób mówienia o firmie i prezentowania jej działalności oraz pomagają w budowaniu trwałych relacji zawodowych. Negocjacje z dostawcami, potencjalnymi inwestorami, klientami, a nawet pracownikami mogą odbywać się codziennie. Dlatego opanowanie sposobu komunikowania się gwarantuje, że firma będzie reprezentowana w najlepszy możliwy sposób.

Przywództwo

Kobiety-przedsiębiorcy, które zatrudniają pracowników w swoich firmach, będą musiały nauczyć się być lepszymi liderami. Przywództwo jest ważną umiejętnością dla każdego, kto obejmuje stanowisko kierownicze lub jest właścicielem firmy. Liderzy są odpowiedzialni za wpajanie pracownikom wizji każdej firmy i nieustanne motywowanie ich do produktywności.

Delegowanie zadań i zarządzanie czasem

Umiejętność planowania dnia i zarządzania czasem jest niezwykle ważna dla kobiety-przedsiębiorcy. Trzeba dokładnie wiedzieć, co trzeba zrobić, i mieć zdolność do wielozadaniowości. Bycie właścicielem firmy będzie wymagało od Ciebie wykonywania wielu czynności, takich jak pisanie listów i e-maili, pełnienie funkcji dyrektora ds. marketingu czy pełnienie funkcji księgowego. Aby nie dać się przytłoczyć, trzeba umieć odpowiednio zarządzać czasem, nadawać priorytety swojej pracy i delegować zadania osobom, którym się ufa. Bycie kobietą przedsiębiorcą odnoszącą sukcesy nie oznacza, że wszystko musisz robić sama.

Nawiązywanie kontaktów

Będąc kobietą biznesu, należy budować sieć kontaktów z osobami związanymi z daną branżą. Jednocześnie należy pamiętać o wydarzeniach branżowych odbywających się w danym mieście, takich jak sympozja, dyskusje panelowe i wystawy. Bycie na bieżąco z tym, co dzieje się w danej społeczności lub branży, pozwala na bezpośrednie poznanie osób, które mogą okazać się korzystne dla Twojej firmy. Ponadto, znajomość osób zajmujących kluczowe stanowiska w rządzie ułatwi Ci życie jako kobiecie-przedsiębiorcy.

Wnioski

Nawet jeśli masz odpowiednie wykształcenie i umiejętności, założenie firmy nigdy nie jest łatwe. Jednak opanowanie tych podstawowych umiejętności sprawi, że proces rozpoczynania działalności gospodarczej będzie łatwiejszy dla wszystkich przyszłych kobiet-przedsiębiorców. Dzięki tym umiejętnościom będziesz mieć większe szanse na rozwój i sukces swojej firmy!


Projekt FIT EU

Przedsiębiorczość kobiet jest istotnym źródłem wzrostu gospodarczego, dobrobytu i ograniczania ubóstwa, a jednocześnie pozwala kobietom działać na rzecz bardziej egalitarnego społeczeństwa.

Nadrzędnym celem strategicznej współpracy w ramach FIT jest opracowanie i przetestowanie zmodernizowanego programu, który jest specjalnie dostosowany do pomocy kobietom-przedsiębiorcom w rozpoczęciu lub restrukturyzacji ich firm poprzez wykorzystanie modeli biznesowych gospodarki cyrkulacyjnej i posiadanie silnej struktury finansowej.

Gospodarka cyrkulacyjna stanowi fantastyczną szansę na wdrożenie nowych etycznych praktyk biznesowych i precyzyjne dostosowanie równowagi między zyskiem a odpowiedzialnością społeczną. Kobiety znające się na finansach mają umiejętności pozwalające im budować swój majątek i przekazywać środki na cele, na których im zależy.

Aby dowiedzieć się więcej o projekcie FIT EU i być na bieżąco ze wszystkimi jego działaniami wspierającymi przedsiębiorczość kobiet, odwiedź oficjalną stronę internetową.

 

kontakt@naturalnieskuteczni.pl

Galeria