11 Zrównoważonych technologii, które pomagają firmom w osiągnięciu efektu ekologicznego

Zmiany klimatyczne to bardzo krytyczna kwestia. Kraje i korporacje na całym świecie traktują ten problem bardzo poważnie. Odpowiedzialne firmy włączają do swoich procesów biznesowych praktyki przyjazne środowisku.

Nowe zielone technologie pomagają firmom w dążeniu do przyjaznej dla środowiska i zrównoważonej przyszłości. W ciągu ostatnich kilku lat, zielone praktyki biznesowe stały się bardziej praktyczne. Firmy są skłonne inwestować w zielone technologie pomimo ich kosztów.

W tym artykule przyglądamy się 11 takim technologiom, które pomagają firmom iść w stronę ekologii.

1. Pracuj z domu, aby zmniejszyć emisję

Firmy mogą pomóc w zmniejszeniu emisji dwutlenku węgla, prosząc swoich pracowników o pracę w domu. Nawet jeśli pracownicy nie będą jeździć swoimi samochodami przez dwa dni w tygodniu, może to zrobić dużą różnicę.

Dzięki cyfrowym technologiom komunikacyjnym, takim jak Zoom i Skype, pracownicy mogą łączyć się z zespołem i wykonywać wszystkie niezbędne prace z domu bez wpływu na ich produktywność.

Mogą odbywać spotkania twarzą w twarz z innymi pracownikami i klientami, nie będąc w tym samym pomieszczeniu. Nie muszą być fizycznie obecni.

Jeśli wszystkie firmy na świecie zaczną to robić, możemy znacznie zmniejszyć emisję.

2. Energia odnawialna

Większość naszej energii elektrycznej jest wytwarzana z paliw kopalnych. Może to być albo węgiel, albo olej opałowy. Oba emitują CO2 i zanieczyszczają nasze środowisko.

Możemy przejść na odnawialne źródła energii, takie jak energia słoneczna. Dzień po dniu instalacja paneli słonecznych staje się bardziej przystępna.

Panele słoneczne mogą pomóc małym firmom i przedsiębiorstwom w zmniejszeniu emisji dwutlenku węgla, jak również kosztów operacyjnych.

Dla mniejszych firm, koszt korzystania z technologii przyjaznych środowisku, takich jak panele słoneczne, może być drogi na początku, ale firmy zaoszczędzą dużo pieniędzy w dłuższej perspektywie.

Podobnie, mogą one korzystać z technologii wiatrowej w celu zmniejszenia kosztów energii, jak również emisji dwutlenku węgla. Jednak instalacja turbin wiatrowych może być bardzo droga i tylko duże firmy mogą sobie na to pozwolić.

3. Zbieranie wody deszczowej

Dostawy wody, które docierają do przedsiębiorstw, kosztują dużo ze względu na energię , która jest wymagana do przeniesienia wody ze źródła do zakładu przetwórczego do domów.

Energia potrzebna do przetwarzania i dystrybucji to zazwyczaj paliwa kopalne. Dlatego korzystanie z głównego źródła wody nie jest tak przyjazne dla środowiska.

To, co firmy mogą zrobić, to zbierać wodę deszczową.

Deszcz może być kierowany do zbiornika na wodę deszczową za pomocą zlewni i szeregu rur.

Woda deszczowa sama w sobie jest bardzo czysta i nie wymaga żadnego oczyszczania. Wystarczy zainstalować w biurze filtry przed wypiciem wody.

Woda ta może być wykorzystywana do różnych celów, w tym do rafinerii ropy naftowej, produkcji produktów chemicznych, żywności i papieru. BPCL Mumbai Refinery jest znanym przykładem wykorzystania zbierania wody deszczowej.

Jako rafineria wymaga ona dużej ilości wody, więc wdrożyła zbieranie wody deszczowej wraz z wieloma innymi technologiami w celu ochrony środowiska.

W ten sposób firmy i społeczności mogą pomóc w zmniejszeniu naszego uzależnienia od paliw kopalnych.

4. Zrezygnuj z papieru

Innym obszarem, w którym firmy mogą iść na zielono jest ich wykorzystanie papieru. Już eko-przyjazne firmy starają się jak najlepiej, aby zmniejszyć zużycie papieru. Komunikują się ze swoimi pracownikami, klientami i klientami za pomocą poczty elektronicznej.

Rachunki są płacone przez kanały cyfrowe. Pozbywają się całej papierowej roboty w firmie. Istnieją aplikacje, które pozwalają firmom planować zadania, organizować projekty oraz udostępniać dokumenty i media swoim pracownikom bez użycia papieru. Cyfrowe narzędzia do zarządzania projektami mogą pomóc wyeliminować wiele papierowej roboty.

Szacuje się, że koszt używania papieru jest 30-krotnie wyższy niż koszt zakupu. Zrezygnuj z papieru!

5. Biodegradowalny plastik

Biodegradowalny plastik może pomóc znacznie zmniejszyć zanieczyszczenie gleby i wody. Chociaż jest to bardzo trudne, firmy starają się przejść na ten rodzaj plastiku dla bezpieczniejszego środowiska.

Firmy używają biodegradowalnego materiału opakowaniowego, aby pomóc zmniejszyć zanieczyszczenie mórz i gleby.

6. Ekologiczne maszyny budowlane

Branża nieruchomości jest kręgosłupem gospodarki danego kraju. Budowa nowych mieszkań, infrastruktury pubicznej itp. jest bardzo ważna dla gospodarki.

Jednak firmy budowlane są często jednym z głównych sprawców emisji dwutlenku węgla. Szerokie zastosowanie ciężkich maszyn przez długie godziny prowadzi do wysokiej emisji i zużycia energii.

Ale teraz wszystko się zmienia. Dzięki inteligentnym narzędziom zielonej technologii, takim jak inteligentny asfalt, zagęszczarki umożliwiają ekipie budowlanej pracę z większą wydajnością. Pozwala to znacznie zmniejszyć zużycie energii elektrycznej i paliwa, a tym samym ograniczyć wpływ na środowisko.

7. Pojazdy elektryczne

EV to przyszłość przemysłu motoryzacyjnego. To jest powód, dla którego Tesla odnosi takie sukcesy.

Samochody stanowią znacznie ponad 30% całkowitej emisji dwutlenku węgla. Konwencjonalny samochód opiera się w dużej mierze na paliwie kopalnym. Dlatego wiele dużych firm motoryzacyjnych przestawia się na pojazdy elektryczne lub hybrydowe.

Jednak w tej chwili koszt pojazdu elektrycznego jest bardzo wysoki i nie każdy może sobie na niego pozwolić. Jednak w najbliższych latach koszt ten będzie znacznie niższy.

To przejście z paliw kopalnych na energię elektryczną może mieć pozytywny wpływ na nasze środowisko.

8. Przejdź do trybu online

Wiele firm przechodzi do trybu online. Biorą swój biznes online, zwłaszcza po pandemii.

Sprzedaż online jest całkiem prosta. Idąc online, firmy mogą zmniejszyć wpływ na środowisko, używając betonu, energii elektrycznej, wody i gazu w tym zakładzie.

Firmy internetowe zmniejszają również liczbę osób, które muszą jeździć do i z biura. Nie wszystkie firmy, ale małe przedsiębiorstwa mogą całkowicie przejść na rynek cyfrowy. Firmy e-commerce, takie jak Amazon, Alibaba itp. są najlepszymi przykładami biznesu online.

9. Energooszczędne centra danych

Komputery mogą nie emitować żadnych toksycznych oparów podczas pracy, ale wymagają dużo energii elektrycznej, a większość źródeł zasilania wykorzystuje paliwa kopalne.

Centra danych, które goszczą duże serwery, przyczyniają się do milionów ton zanieczyszczeń z powodu zużywanej energii.

Dlatego wiele firm przenosi się do energooszczędnych centrów danych. Zaawansowane serwery, które wymagają mniej energii, mogą zminimalizować ślad węglowy.

Cloud computing to kolejna technologia, która zmniejsza zużycie energii i emisję. Dzięki chmurze obliczeniowej nie potrzebujesz fizycznej infrastruktury do pracy.

10. Bezprzewodowy transfer mocy

Bezprzewodowy transfer mocy to dość futurystyczna technologia. Zamiast przesyłać moc przez przewody, bezprzewodowy transfer mocy wykorzystuje pola magnetyczne do ładowania komponentów elektronicznych, nie wymagając żadnego fizycznego połączenia.

Systemy bezprzewodowego transferu mocy mogą zasilać transporty przez drogi, umożliwiając pojazdom elektrycznym podróżowanie na duże odległości.

Chociaż technologia ta jest jeszcze w powijakach, firmy chcą eksperymentować i uczynić ją opłacalną.

Technologia ta może znacznie zmniejszyć ślad węglowy poprzez uczynienie transportu elektrycznego praktycznym.

11. Śledzenie zużycia energii za pomocą IoT

Małe firmy mogą korzystać z technologii IoT lub Internetu rzeczy, aby przejść na ekologię. IoT oznacza sieć urządzeń wyposażonych w czujniki, które wysyłają informacje do centralnej bazy danych. Dane są następnie analizowane i tłumaczone na informacje, które ludzie mogą wykorzystać, aby wiedzieć, jak dobrze działa ich urządzenie.

Restauracje mogą wykorzystać tę technologię, aby upewnić się, że ich lodówki utrzymują odpowiednią temperaturę, dzięki czemu mogą zmniejszyć marnotrawstwo żywności i zaoszczędzić pieniądze.

Producenci mogą również używać IoT do monitorowania wydajności swoich ciężkich maszyn.

To były niektóre z technologii, które pomagają małym i dużym firmom przejść na ekologię. Coraz więcej firm chętnie włącza te technologie do swojej działalności.

 

kontakt@naturalnieskuteczni.pl

Galeria